תריסים – מידע נוסף

תריסים – מידע נוסף

התריסים הם בני הלוויה של החלונות מאז ומעולם. עוד מהימים הקדומים בהם החלון הסתכם בחרך בקיר מבנה המגורים התעורר הצורך במחסום חלקי אשר יבודד על פי בחירה את כמויות האור והרוח החודרים לביתנו והמחסום הזמני הנ"ל הם למעשה התריסים. אט אט התפתחו התריסים מכאלו המיוצרים מעץ, דרך פלסטיק, מתכות למיניהן ופולימרים קלי משקל.

החלונות והתריסים הולכים יד ביד ונדיר שנמצא אותם נמכרים לחוד. אמנם האופנה האחרונה מראה סימנים בהם האמידים שבינינו מחליטים לוותר על התריסים לטובת חלונות מיוחדים המתכהים וחוסמים את השמש עפ"י פקודה באמצעות זרם חשמל בטכנולוגיה חדישה, אך היום שבו נפרד לחלוטין מהתריסים עוד רחוק מאוד מאיתנו.

עד שנות ה-80 נהוג היה לייצר את החלונות בארץ מעץ. לעץ היו חסרונות רבים – העץ נרטב ונשחק במהירות, הוא אינו חומר מבודד יעיל והוא כבד משקל. התריסים הללו היו תריסי הזזה שנפתחו בדרך-כלל אל תוך צידי הקיר והיו עשויים מעץ כאמור. בתחילת שנות ה-90 החלו לחדור לשימוש בארץ חלונות האלומיניום שהביאו עימם תריסים העשויים מפלסטיק אשר היוו שיפור משמעותי ביחס לתריסי העץ הישנים.

תריסי הזזה זכו להצלחה מרובה בארצנו החמימה היות והם היוו פתרון הולם לבעיית אוורור הבית החמים ועזרו לשמירה על זרימת אוויר נאותה. יחד עם זאת, תריסי ההזזה אינם אטומים ועל כן כפי שהיו לברכה בחודשי הקיץ, היו הם לקללה בחודשי החורף הקרים.

תריסי הזזה היו רק סוג אחד מתוך שני סוגי תריסים עיקריים אשר היו בשימוש באותה תקופה כשסוג התריסים האחר היו תריסי גלילה. תריסי גלילה הם כל אותם התריסים בעלי התנועה האנכית הנשלטת על-ידי חבל משיכה ידני הממוקם בצידי החלון. בתחילה, היו שלבי הגלילה עשויים מעץ, דבר אשר גרם לבלאי מוגבר כתוצאה מחשיפה מרובה לשמש ולפגעי מזג האוויר אך במהרה הוחלפו שלבי התריס ל-PVC ולאחר מכן באלומיניום עמיד וקל משקל. בנוסף, הטכנולוגיה לא פסחה על חבל המשיכה הידני וזה הוחלף במנגנון חשמלי אוטומטי הנשלט באמצעות מתג ואפילו שלט רחוק.

עושה רושם כי הבנייה המודרנית מעדיפה את תריסים מסוג גלילה כאופציה המועדפת. מה הפלא? מנגנוני הגלילה הפרימיטיביים פינו את מקומם למנגנוים חשמליים מתקדמים הנשלטים בקלות בלתי נתפסת על-ידי מתג פשוט אותו כל אחד יכול להפעיל ללא כל מאמץ פיזי או סרבול מיותר. יחד עם זאת, אין מציבים את תריסי הגלילה בכל חלון בבית וההעדפה היא להציב אותם בפתחים הגדולים יותר בבית כמו חלון הגישה למרפסת או לגינה.

אם גם אתם שוקלים לשפץ את הבית ולהחליף בהזדמנות זו את התריסים הישנים שלך בתריסים חשמליים או בכל סוג של בתריסים מודרניים חדישים, צרו קשר או התקשרו 03-5592834