סגירת חורף – מהם האישורים הדרושים?

סגירת חורף מאפשרת שימוש במרפסת גם בעונת החורף. מתקינים סגירת חורף מאלומיניום, מוסיפים חלונות כדי ליהנות מהיופי של העונה הקרירה ומהשמש החורפית הנעימה, וקיבלתם חדר נוסף בבית, אטרקטיבי ביותר ונעים לישיבה.

המצב לפני "חוק הפרגולות"

בעבר, עם הביורוקרטיה הידועה לשמצה של מדינתנו, קבלת היתר היתה סבוכה ביותר, דרשה זמן, "תלך-תבוא" במשרדים שונים, ובעיקר סבלנות ועצבים. לא פלא כי רבים בחרו לסגור את מרפסתם באופן פיראטי, ללא אישור. הגדילו לעשות מסעדות ובתי קפה, שהשתלטו על המרחב הציבורי של הרחוב והציבו שולחנות וכסאות על המדרכות, כאמור ללא היתר מתאים.

רפורמת הפרגולות וההקלה בהיתרים לסגירת חורף

ב-1.8.2014 יצא לדרך "חוק הפרגולות", הפוטר הקמת מבנים מסוימים מן הצורך בקבלת היתר מן הוועדה המקומית.

סגירת חורף מאלומיניום, אשר מוגדרת כסגירה עונתית, וצריכה להיות בנויה מחומרים קלים (שמשקלם אינו עולה על50 ק"ג למ"ר), נכללת ברפורמת הפרגולות, שבמסגרתה קבע משרד הפנים שורה של עבודות בניה אותן ניתן לצרף למבנה קיים, הפטורות מהצורך לקבל אישור מהוועדה המקומית.

 על פי רוב, כל שנדרש הוא אישור מהנדס קונסטרוקציה (מהנדס בניין) לבטיחות המבנה, ויידוע המדינה על השינוי שנגרם לבית.

אישורים לסגירת חורף במסעדות ובבתי קפה

ככלל, ניתן לבנות מבנה ללא היתר מתאים מהוועדה המקומית רק אם חלה במקום תכנית המאפשרת את הקמתם.

בסגירת חורף המיועדת להגן על היושבים בבית קפה, מסעדה וכו' מפני מזג האויר – המגבלה העיקרית, אם תהיה אכן כזו, עלולה להגיע מכיוון הרשות המקומית, ולא מכיוון ועדות התכנון והבנייה, וזאת מכיוון שרשות מקומית עשויה להגביל את משך הזמן לסגירת חורף, לפי חוק העזר המקומי.

אישורים והיתרים לסגירת מרפסת או פרגולה

פרגולה ("מצללה" בעברית) מוגדרת כמבנה ללא קירות, הבנוי מחומרים קלים ושתקרתו בנויה חלקית ומשמשת משטח הצללה. שטח הפרגולה לא יעלה על 50 מ"ר או 1/4 מהשטח הלא בנוי במגרש או על הגג, ובכל מקרה הגדול מביניהם.

יש ליידע את הרשות על הקמת הפרגולה ולצרף אישור מהנדס על יציבות המתקן ובטיחותו.

חשוב להדגיש את ההבדל המהותי בין סגירה עונתית ("סגירת חורף") לסגירה קבועה: סגירה קבועה, בה נעשה שימוש בחומרים כמו בטון, זקוקה לאישורים מהרשות המקומית, בעוד שסגירה מחומרים קלים אינה נדרשת באישורים. הנקודה היא שכיום, עם התפתחות הטכנולוגיה וכניסת חומרים חדשים וחזקים לשוק, סגירת מרפסת בחומרים קלים יכולה להחזיק שנים, ומה שנתפס כארעי יכול בהחלט גם להיות קבוע.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>